Чому не вдається відкладати, маючи високий дохід: 4 причини
Здається, чим більше грошей людина має, тим більше можливостей у неї, щоб забезпечувати свої потреби та ще й відкладати. Проте на практиці не завжди так. Часто трапляється, що люди, які заробляють вище середнього якраз і не мають тої самої фінансової подушки та не відкладають на чорний день. На відміну від тих, хто отримує мінімальну чи середню місячну зарплату. Чому ж так стається? Зі статистикою зарплат в Україні можна ознайомитися: тут
Парадокс полягає у тому, що чим більше людина заробляє, тим більшими стають її витрати, адже вона може дозволити собі якісніші товари та послуги, які й коштують відповідно. Вона вже орієнтується на інший стиль життя та цінові сегменти. Проте, чому при цьому всьому, не можна відкладати щомісячно хоча б щось? Далі ми розглянемо 4 основні причини даного питання, а ще — як вплинути на це.
1. Брак фінансової грамотності
Гроші слід вміти не лише заробляти, а ще й правильно ними розпоряджатися. Адже можна отримувати 2000 доларів на місяць, а витрачати — 2300 доларів. Якщо ви не вмієте керувати грошима, то вони керуватимуть вами і дуже швидко закінчуватимуться, залишаючи вас у численних боргах.
Фінансову грамотність не слід вважати чимось нудним, що змушує ледь не на всьому економити та вивчати певні формули. Фінансова грамотність — це про вашу впевненість у завтра. Це турбота про власну нервову систему, адже опанувавши фінансову грамотність, ви не будете такими вразливими. За умови виникнення екстреної ситуації ви матимете заощадження для покриття питань, що виникли. Адже це сьогодні грошей на картці може бути багато, а без фінансової грамотності їх можна витратити за раз і на завтра не залишиться нічого.
2. Емоційні покупки
Планування витрат допомагає мати дійсно необхідні речі. Якщо ж цього не робити, а постійно задовольняти свої миттєві бажання, то у вас не вистачатиме грошей, скільки б ви не заробляли. Пам’ятайте, що стиль життя та цінові сегменти людини змінюються і її емоційні покупки можуть бути вже не такими безневинними у плані фінансів. От тільки треба пам’ятати, що є ще завтра, а не лише сьогодні.
Покупка через рекламу від блогера або ж як нагорода за втому та стрес — якщо робити це регулярно, то не дивно, що фінансова подушка відсутня. Особливо слід звернути увагу на покупки у період свят, коли ми звідусіль чуємо, що треба поспішати, аби зробити свято насиченим та потішити рідних подарунками, про які вони мріють.
Однак надмірна концентрація на «зараз» може призвести до відсутності фінансової стабільності у майбутньому, а час летить дуже швидко. Це не тільки про те, щоб не купувати зайве, але й про вміння не витрачатися зайвий раз на емоційні покупки для збереження грошей.
3. Відсутність планування
Необхідно мати чітку ціль, щоб у вас була мотивація накопичувати. Здається, що ви маєте й так більш-менш все — у людини із будь-яким достатком знайдеться те, що їй хочеться. Накопичуйте для цього. Люди, що мають високі достатки, можуть швидко втратити контроль над витратами, адже вони купують бездумно без знання фінансової грамотності.
Це призводить до того, що навіть заробляючи багато, вони не мають фінансової стабільності. Сьогодні така людина рандомно на щось витратиться, а потім вона буде дуже обмеженою у витратах. Без чітко визначених фінансових цілей неможливо ефективно управляти доходами — гроші просто не затримуватимуться.
Планування дозволяє не лише контролювати поточні витрати, але й визначити, скільки грошей потрібно для досягнення фінансових довгострокових цілей: придбання власного житла, авто, пенсійного забезпечення, допомоги рідним. Ви розумієте, на що конкретно витрачаються ваші гроші. Без чіткого фінансового плану навіть високі доходи не гарантують стабільності та накопичень.
Щоб досягти фінансової стабільності, важливо регулярно переглядати свій бюджет, коригувати цілі та планувати майбутні потреби. Це допоможе зрозуміти, наскільки важливо заощаджувати, а не лише витрачати.
4 Психологічні кордони
Страх вмить залишитися без грошей або травматичний досвід, пов’язаний із фінансовими труднощами, може впливати на рішення щодо накопичень. Людина, яка пережила фінансову нестабільність або на прикладі оточення стала свідком таких ситуацій, мають страх опинитися у подібних обставинах. Він провокує різноманітні — часом, нелогічні рішення, навіть коли фінансові можливості дозволяють робити заощадження та значні.
Також багатьох людей супроводжує оманливе відчуття, що накопичені гроші можуть ніколи й не знадобитися або ж трапиться така ситуація, що ці заощаджені гроші не зарадять ситуації. Це може бути через недооцінку важливості створення фінансової подушки або відсутності обізнаності з приводу значення навіть невеликих, але регулярних накопичень.
Проте відсутність звички накопичувати викликає відчуття фінансової нестабільності і кожна непередбачувана, але дійсно необхідна витрата може ставати величезним стресом. Додається відчуття безпорадності і страху.
Тому відкладати гроші важливо ще й для психологічної стабільності. Мати фінансову подушку означає мати відчуття контролю та бути захищеним, мінімізуючи стрес від незапланованих фінансових ситуацій. Наприклад, гроші можуть зненацька знадобитися, щоб покрити медичні витрати, ремонті роботи, допомогу близьким, що опинилися у скрутному положенні тощо, що не можна було реалізувати без певного відкладеного капіталу.
Висновок:
Мати високу зарплату — не означає точно мати фінансову подушку. Якщо людина не має фінансової грамотності та не планує витрати, піддатлива до емоційних витрат, має неправильні психологічні установки, то гроші у такої людини не затримуватимуться. Фінансова стабільність — це правильні звички, перш за все. Змінити їх на свою користь може кожен — варто лише почати, а доступу до такої інформації у наш час вистачає.
Гіперпосилання на істотні характеристики послуги з надання мікрокредиту згідно вимог Національного банку України та інших законодавчих актів України.
Гіперпосилання на істотні характеристики послуги з надання споживчого кредиту.
ПОПЕРЕДЖЕННЯ
У разі користування фінансовою послугою Товариства з обмеженою відповідальністю «СОС КРЕДИТ» (далі-Товариство), попереджаємо про можливі наступні наслідки для споживача:•те, що порушення виконання зобов’язання щодо повернення Кредиту може вплинути на кредитну історію та ускладнити отримання позики/кредиту надалі;•те, що фінансовій установі забороняється вимагати від споживача придбання будь- яких товарів чи послуг від фінансової установи або спорідненої чи пов’язаної з ним особи як обов’язкову умову надання споживчого кредиту;•те, що для прийняття усвідомленого рішення щодо отримання Кредиту на запропонованих умовах споживач має право розглянути альтернативні різновиди споживчих кредитів та фінансових установ;•те, що фінансова установа має право вносити зміни до укладених зі споживачами договорів Кредиту тільки за згодою сторін;•можливість споживача відмовитися від отримання рекламних матеріалів засобами дистанційних каналів комунікації;•те, що можливі витрати на сплату споживачем платежів за користування Кредиту залежать від обраного споживачем способу сплати;• те, що ініціювання споживачем продовження (лонгації, пролонгації) строку погашення споживчого кредиту (строку виконання грошового зобов’язання)/строку кредитування/строку дії договору про споживчий кредит здійснюється зі зміною умов попередньо укладеного договору.
|