5 фінансових помилок, які люди часто допускають, але пізно усвідомлюють
- Гроші є, а план відсутній
- Не відкладати щомісяця
- Перебільшене орієнтування на інших
- Знеціненювати кредитного рейтингу
- Не інвестувати у освіту
- Висновок
Українці майже не вивчали фінансову грамотність у школі. Уроки економіки були більше факультативом, який відвідували за бажанням, адже важливість грошей у житті кожного з нас не була правильно донесена. Відповідальність лежала у більшості випадків на батьках. Подорослішавши, фінансові рішення ми приймаємо, керуючись інтуїцією, порадами та досвідом інших. Наразі уроки фінансової грамотності є частиною шкільної програми у багатьох країнах світу. З нового навчального року 2025-2026 школярі України у обов’язковому порядку вивчатимуть дисципліну «Підприємництво і фінансову грамотність». Такі знання допоможуть дітям отримати необхідну підготовку для того, щоб шлях до фінансової незалежності для них був не таким тернистим і вони були підготовленими більше до дорослого життя.
У сьогоднішньому матеріалі розберемо 5 поширених фінансових помилок, яких припускаємося ми — дорослі. Проте краще бути проінформованими про них зараз, щоб більше не допускати у своє життя.
1. Гроші є, а план відсутній
Всі ми маємо перелік щомісячних обов’язкових платежів, але решту необхідно контролювати. Не можна жити від зарплати до зарплати, не фіксуючи, на що витрачаються кошти. По-перше, так вони зникатимуть швидко. По-друге, не буде розуміння, на що конкретно, крім комунальних платежів та інших рахунків вони витрачені. По-третє, зібрати гроші на важливу покупку або для фінансової подушки не вдасться.
Необхідно вести облік доходів та витрат. Робити це можна як від руки у блокноті, так і у мобільному застосунку. Не керуйтеся хибною думкою, що планування обмежує, не даючи змогу дозволити собі більше. Ні, воно навпаки дає більше впевненості у завтрашньому дні, у якому ви матимете гроші і, якщо виникне екстрена ситуації, де знадобляться гроші, зможете її швидко вирішити, без шкоди для нервової системи.
2. Не відкладати щомісяця
Не вдається кілька сотень — відкладайте 100 гривень. За рік ви матимете 1200 гривень і повірте, що це набагато краще, ніж нічого. Не знецінюйте свої можливості. Існує правило 50/30/20, згідно якому:
- 50% — витрати на потреби;
- 30% — витрати на бажання;
- 20% — витрати для накопичення.
Завдяки цьому правилу вдається збалансувати бюджет, уникнувши психологічного утиску. Якщо не вдається розподілити бюджет за таким співвідношенням — придумайте для себе те, яке вам більш прийнятне.
3. Перебільшене орієнтування на інших
Часто несвідомо, завдяки тому, що ми бачимо життя ще й через призму соцмереж, витрати стають регулярнішими. Наприклад, рішення придбати смартфон нової серїі, вдатися до косметологічних процедур приймається через те, що так зробив хтось із нашого оточення або блогер, за яким ми давно слідкуємо. Здається, що вже майже всі це зробили, от лише ми пасемо задніх.
Насправді ж, спрацьовує порівняння і бажання бути не гіршими від інших. Однак слід враховувати, що у суспільстві прийнято показувати лише позитивну картинку. Людина могла тривалий час відкладати на цей смартфон, а блогер вдався до косметологічної процедури по бартеру або за чималі кошти. Шлях демонструвати не прийнято, на відміну від позитивного результату. До речі, позитивний він у більшості випадків. Якщо вдатися до критичного мислення, то це має насторожити. Завжди треба бути чесними із собою і запитуватися тим, чи не є чергова витрата нав’язана суспільством. Можливо, інші матимете вигоду від неї, а не ви.
4. Знецінення кредитного рейтингу
Може здатися, що він мало де враховується і знадобиться лише у крайньому випадку або для здійснення великої покупки, як от нерухомості або ж транспортного засобу. Найважливіше, що крайній випадок трапляється неочікувано і тоді фінансові установи зволікають у прийнятті позитивного рішення щодо такого позичальника або ж відразу відмовляють. Якщо кредитна історія відсутня, то це також насторожує фінансові установи, адже їм необхідно розуміти вашу фінансову поведінку — чи відповідальна вона.
Кредитну історію завжди можна дізнатися на сайті УБКІ. Ба більше, раз на рік кожен українець може це зробити безкоштовно. Ставитися до фінансових зобов’язань необхідно серйозно та зважати завчасно, щоб виплати були своєчасними, адже у протилежному випадку довіра до клієнта під загрозою. Це засвідчить кожна фінансова установа.
5. Не інвестувати у освіту
Саме освіта має бути окремим пунктом у статті витрат. Можливо, це не стане щомісячною витратою, але періодично обов’язковою — точно. Ніякий одяг, взуття чи розваги на замінять нові знання, які допоможуть заробляти більше або ж перебути період фахової кризи, коли людина потерпає звільнення, вигорання тощо. Тим паче, навчатися потрібно у будь-якому віці, адже ми живемо у еру технологій, коли змінюється все і ледь не кожної хвилини. Те, що було вам відомо і що ви могли без труднощів виконувати сьогодні, завтра вже не буде таким актуальним. Крокувати у ногу із часом надважливо і тоді ви залишатиметеся цінним та багатофункціональним працівником, за послугами до якого вишиковуватиметься черга.
Висновок:
І нехай нас не навчили грамотно розпоряджатися грошима у школі — це не означає, що тепер надто пізно. Кожен може змінити ставлення до грошей та не допускати попередніх помилок. Гроші — це не кінцева мета, а важливий інструмент. Він має бути у надійних руках, адже лише так він стає потужною силою для отримання нових можливостей. Пропонуємо використовувати цю силу грамотно!
Гіперпосилання на істотні характеристики послуги з надання мікрокредиту згідно вимог Національного банку України та інших законодавчих актів України.
Гіперпосилання на істотні характеристики послуги з надання споживчого кредиту.
ПОПЕРЕДЖЕННЯ
У разі користування фінансовою послугою Товариства з обмеженою відповідальністю «СОС КРЕДИТ» (далі-Товариство), попереджаємо про можливі наступні наслідки для споживача:•те, що порушення виконання зобов’язання щодо повернення Кредиту може вплинути на кредитну історію та ускладнити отримання позики/кредиту надалі;•те, що фінансовій установі забороняється вимагати від споживача придбання будь- яких товарів чи послуг від фінансової установи або спорідненої чи пов’язаної з ним особи як обов’язкову умову надання споживчого кредиту;•те, що для прийняття усвідомленого рішення щодо отримання Кредиту на запропонованих умовах споживач має право розглянути альтернативні різновиди споживчих кредитів та фінансових установ;•те, що фінансова установа має право вносити зміни до укладених зі споживачами договорів Кредиту тільки за згодою сторін;•можливість споживача відмовитися від отримання рекламних матеріалів засобами дистанційних каналів комунікації;•те, що можливі витрати на сплату споживачем платежів за користування Кредиту залежать від обраного споживачем способу сплати;• те, що ініціювання споживачем продовження (лонгації, пролонгації) строку погашення споживчого кредиту (строку виконання грошового зобов’язання)/строку кредитування/строку дії договору про споживчий кредит здійснюється зі зміною умов попередньо укладеного договору.
|